Ritka és hibás római pénzérmét találtak Izraelben
Kétezer éves római aranypénzt tártak fel Izraelben, a Kineret-tó közelében.
Kétezer éves római aranypénzt tártak fel Izraelben, a Kineret-tó közelében.
Harpokratésznak, a titoktartás egyiptomi istenének szobrocskáját tárták fel Nagy-Britanniában - ez a legkorábbi egyiptomi istenábrázolás, amely a római kori Britanniába kerülhetett.
Egy római hajó roncsaira bukkantak rá régészek Panarea szigetétől délre, a Földközi-tengerben, egészen pontosan a Tirrén-tengerben.
Egy stadion felújítása közben ókori temetőkre bukkantak a régészek Bitola városában, Macedóniában - írja a Balkan Travellers weboldal.
Az újságírók már végigjárhatták, a nagyközönségnek pedig augusztusban nyitják meg a római Colosseum eddig sohase látott részeit. Újdonság az is, hogy szeptemberig az ókori műemlék éjszaka is látogatható.
Nem megfulladtak, hanem elégtek Pompeji (Pompeii) lakosai a Vezúv Kr.u. 79-ben történt kitörésekor - állítja a vulkán felébredésétől tartó olasz kutatócsoport.
Napok óta zajlik a vita vallásos zsidó szervezetek és az izraeli régészek között, hogy egy jeruzsálemi építkezés során pogány vagy zsidó temetőt találtak-e. Az archeológusok most kiállították a legfőbb bizonyítékot: egy római kori oltárt, ami azt bizonyítja, hogy pogány temetkezési helyről van szó.
Amerikai régészek Róma közelében egy ókori város feltárása közben 1700 éves majd fél tonna súlyú ólomkoporsót találtak.
Újabb római kori sírt tártak fel szekszárdi régészek Dombóváron, a köztemetőben előkerült leletegyüttes a város késő római kori történetéhez szolgálhat adalékokkal.
Tucatárunak számítottak a római korban az ékszerek, a különleges darabok azonban ma is sokat érhetnek - véli egy szakértő, aki a hvg.hu-nak nyilatkozott. A római kori törvénygyűjtemények egyébként megszabták, hogy mi számít ékszernek. Erre elsősorban örökösödési eljárások miatt volt szükség.
Egy Krisztus utáni második században virágzó, római kori városra bukkantak olasz tengeri régészek egy líbiai partszakaszon, a Földközi-tenger mentén.
Római kori épületet és temetkezéseket tártak fel Óbudán, a Huszti úton az Aquincumi Múzeum régészei a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálattal együttműködésben - mondta Lassányi Gábor ásatásvezető.
Az eddigi leletek alapján egy III-IV. századi, késő római villagazdaságra bukkantak Vértesszőlős határában a Tatabányai Múzeum munkatársai.